top of page

קולקטיב פנדורה

קולקטיב פנדורה קיים מאז 2011 ומורכב מ 10 אמנים ואמניות רב תחומיות, עצמאיות, בוגרות ביה"ס לתיאטרון חזותי. חברות הקולקטיב יצרו בעבר את הסצנה העכשווית של תיאטרון בובות וחפצים למבוגרים, ובמשך שנים הופיעו אחת לחודש (יחד עם אמנים/יות אורחים/ות) בתיאטרון הקרון בירושלים ובגלריה תיאטרון החנות בתל אביב. הערבים היו תלויי נושא ונתנו הזדמנות לאומנים/ות להגיב אליו.

חברות פנדורה אצרו, יצרו, ניהלו אמנותית וטכנית, מכרו כרטיסים והפעילו תאורה וסאונד בערבים אלו וכך נוצר מערך הוליסטי של קולקטיב שיש בו עשייה אישית וקולקטיבית. פלטפורמה למחקר, ניסוי, יצירה וללמידה.

 

כיום חברי וחברות הקולקטיב הן אמניות עצמאיות בעלות שפה אמנותית אישית היוצרות ומופיעות כיחידות בארץ ובעולם. הדיספלינה של בובות וחפצים התרחבה לפרפורמנס, תיאטרון ניסיוני, יצירה אינטראקטיבית וסייטספציפית. ובכל זאת ההשתייכות לקולקטיב היא חלק משמעותי מהזהות האמנותית של כל אחד מאיתנו.

כיום אנחנו נפגשות אחת לחודש ל ״בית מגרש״  מעגל שיתוף ודיון מעמיק בעשייה האמנותית של כל אחת. עושות שיתופי פעולה רבים בתחום ויוצרות אירוע שיא אחד בשנה "פסטיבל פנדורה - יממה" - 24 שעות רצופות של יצירות אמנות משקיעה לשקיעה. הפסטיבל מהווה ריכוז של היצירות של חברות הקולקטיב ושל אורחות מכובדות נוספות.
 

מורן אביב דביר בצעה תפקידים שונים במסגרת הקולקטיב. מיוזמה והפקה של ערבי פנדורה, דרך ניהול וליווי אמנותי ועד העלה של יצירותיה אשר היו בראשית דרכן וזכו בפנדורה לבמה ניסיוניות ומחקרית. בין יצירותיה אשר עלו בבכורה כחלק מערבי פנדורה:
 

תאונת שרשרת 2011

תיאטרון חפצים מינימליסטי

סיפורם הקומי- טראגי של שתי שרשאות, ארבעה כפתורים ואישה. עבודת אנימציה חיה מנצנצת וחמקמקה.

יצירה וביצוע: מורן אביב דביר

הופעות:

פסטיבל תיאטרון בובות בטאלין, אסתוניה 2011

פסטיבל באלבסטה, עונת התרבות בירושלים 2012

מופע פתיחה בפאצ׳ה קוצ׳ה תל אביב 2013

securedownload (9).jpg

איש עומד על הר 2011

אדם מחפש כבשה שהלכה לאיבוד ובדרך פוגש את בבואתו. דרך מסע, מנגינה וחלום. מופע תיאטרון חזותי על משה, ישו וכל אדם. על הפער שבין ערות לשינה, מציאות וחלום, הנפשה ונבואה. יצירה העוסקת בטרנפורמצייה של גוף ובחיבורים בינו לבין המסכות והבובות.

יצירה ביצוע: רות חוף, מורן אביב דביר

ליווי אמנותי: רוני מוסנזון, עמית דרורי

הופעות:

ביאליסטוק, פולין 2010 ,The International Festival of Puppetry Schools

טורקו, פינלנד. 2010. Puppetery workshop

הפסטיבל הבינלאומי לתיאטרון בובות, ירושלים2010

פסטיבל חולון לתיאטרון בובות 2010 .

תיאטרון "ארמא" עין הוד, 2011

1008820_10151846088036340_1978296278_o.j

ארץ ישראל היפה? 2013

תיאטרון תקליטים עטוף נוסטלגיה דביקה.

יצירה וביצוע: מורן אביב דביר

ניהול אמנותי, עריכה והפקה של כתב עת פנדורה 2017

כתב העת הוא פלטפורמה נוספת ליצירה אשר הגיחה מתיבת פנדורה. הקולקטיב הוציא עד היום שני כתבי עת האחד בנושא ״גבולות״ והשני בנושא ״תרגילים בשפה״ הנתמכו על ידי מפעל הפיס וקרן ירושלים.

במת כתב העת הזמינה אמנים, יוצרים, כותבים,משוררים, מאיירים, אנשי חינוך להגיב בדרכים שונות לנושא בו עסק כתב העת.

כתב העת בעריכתו, עיצובו וחומריותו משמש כאובייקט אמנותי מוקפד ומחושב והוכחה לכך היא שצריך לעיין בו מספר פעמים, ממספר כיוונים שונים ולפעמים אפילו להיעזר בזכוכית מגדלת.

 

ניהול אמנותי, עריכה והפקה  של כתב עת בנושא שפה : רות חוף ומורן אביב דביר

עיצוב גרפי: אהרון מנור

ערב השקת כתב העת התרחש ב״״מפעל״ בירושלים (2017) ובמסגרתו הופעה של אמנית הקול ויקטוריה חנה, הקראה של יוצרים שונים מתוך כתב העת ויצירות פרפורמנס שונות ברחבי ה״מפעל״

צילום סטילס: הדר בשארי

צילום ועריכת ווידאו: הילה ספקטור

bottom of page